Olivy rastú veľmi pomaly a možno i vďaka tomu sa dožívajú viac ako 2000 rokov. Ich drevo je v staršom veku veľmi pekné a pôsobí dojmom starého dreva, takže táto rastlina už po niekoľkých rokoch pôsobí dosť staro.
Plodom je kôstkovica vajcovitého tvaru, teda oliva. Oliva sa podľa farby delí na zelenú a čiernu. Zelené olivy patri medzi ešte nedozreté plody a tak sa na dlhé mesiace nakladajú do soli a do slaného, octového nálevu alebo aj do sladkého nálevu. Naopak čierne olivy sú už dozreté plody, ktoré sa zvyknú nakladať podobným spôsobom. Z takýchto olív sa predovšetkým vyrába olivový olej.
Pestovanie
Ak ju pestujeme ako stredomorskú prenosnú rastlinu, tak ju zimujeme podobne ako oleandre. Aj v zime potrebuje svetlo a občasné zaliatie. Pôda by mala byť jemná, kyprá, zmiešaná s pieskom. Najviac jej vyhovuje dobre priepustný substrát s obsahom vápna. Nakoľko miluje slnko, je potrebné ju umiestniť na slnečné stanovisko.
Odolnosť voči chladu:
Mladé rastliny do -10 °C a staršie do -15 °C. Do voľnej pôdy vysádzame len staršie rastliny s väčším koreňovým balom. Počas zimných mesiacov chránime koreňový systém, prípadne aj korunu čečinou alebo vhodnou textíliou.
EAN | Nie |
---|